AP favors Gretchen Bleiler to win Gold in 2010 Vancouver Olympics | stanton-company.com

AP favors Gretchen Bleiler to win Gold in 2010 Vancouver Olympics

The Associated Press makes their medal projections for the 2010 Vancouver Olympics:

ALPINE SKIING

Men

Downhill

GOLD-Manuel Osborne-Paradis, Canada

SILVER-Michael Walchhofer, Austria

BRONZE-Didier Cuche, Switzerland

Super-G

GOLD-Aksel Lund Svindal, Norway

SILVER-Bode Miller, United States

BRONZE-Didier Defago, Switzerland

Slalom

GOLD-Ivica Kostelic, Croatia

SILVER-Reinfried Herbst, Austria

BRONZE-Giuliano Razzoli, Italy

Giant Slalom

GOLD-Benjamin Raich, Austria

SILVER-Max Blardone, Italy

BRONZE-Aksel Lund Svindal, Norway

Super-Combi

GOLD-Carlo Janka, Switzerland

SILVER-Aksel Lund Svindal, Norway

BRONZE-Julien Lizeroux, France

Women

Downhill

GOLD-Lindsey Vonn, United States

SILVER-Maria Riesch, Germany

BRONZE-Anja Paerson, Sweden

Super-G

GOLD-Lindsey Vonn, United States

SILVER-Anja Paerson, Sweden

BRONZE-Elisabeth Goergl, Austria

Slalom

GOLD-Marlies Schild, Austria

SILVER-Maria Riesch, Germany.

BRONZE-Sarka Zahrobska, Czech Republic

Giant Slalom

GOLD-Kathrin Zettel, Germany

SILVER-Tina Maze, Slovenia

BRONZE-Tanja Poutiainen, Finland

Super-Combi

GOLD-Maria Riesch, Germany

SILVER-Elisabeth Goergl, Austria

BRONZE-Lindsey Vonn, United States

BIATHLON

Women

7.5K sprint

GOLD-Svetlana Sleptsova, Russia

SILVER-Helena Jonsson, Sweden

BRONZE-Olga Medvedtseva, Russia

10K pursuit

GOLD-Helena Jonsson, Sweden

SILVER-Magdalena Neuner, Germany

BRONZE-Anna Carin Olofsson-Zidek, Sweden

15K individual

GOLD-Helena Jonsson, Sweden

SILVER-Olga Medvedtseva, Russia

BRONZE-Anastasiya Kuzmina, Slovakia

12.5K mass start

GOLD-Kati Wilhelm, Germany

SILVER-Anna Carin Olofsson-Zidek, Sweden

BRONZE-Tora Berger, Norway

Relay

GOLD-Russia

SILVER-Sweden

BRONZE-Germany

Men

10K sprint

GOLD-Ole Einar Bjoerndalen, Norway

SILVER-Emil Hegle Svendsen, Norway

BRONZE-Simon Fourcade, France

12.5K pursuit

GOLD-Evgeny Ustyugov, Russia

SILVER-Tim Burke, United States

BRONZE-Simon Eder, Austria

20K individual

GOLD-Simon Fourcade, France

SILVER-Christoph Sumann, Austria

BRONZE-Ole Einar Bjoerndalen, Norway

15K mass start

GOLD-Ole Einar Bjoerndalen, Norway

SILVER-Tomasz Sikora, Poland

BRONZE-Nikolay Kruglov, Russia

Relay

GOLD-Norway

SILVER-Russia

BRONZE-France

BOBSLED

Two-man

GOLD-Andre Lange and Kevin Kuske, Germany

SILVER-Ivo Rueegg and Cedric Grand, Switzerland

BRONZE- Beat Hefti and Thomas Lamparter, Switzerland

Four-man

GOLD-Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler and Curt Tomasevicz, United States

SILVER-Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske and Martin Putze, Germany

BRONZE-Thomas Florschuetz, Ronny Listner, Richard Adjei and Andreas Barucha, Germany

Women

GOLD-Sandra Kiriasis and Berit Wiacker, Germany

SILVER-Shauna Rohbock and Michelle Rzepka, United States

BRONZE-Helen Upperton and Jennifer Ciochetti, Canada

CROSS COUNTRY

Women

10K freestyle

GOLD-Justyna Kowalczyk, Poland

SILVER-Marit Bjoergen, Norway

BRONZE-Charlotte Kalla, Sweden

Individual sprint, classical

GOLD-Petra Majdic, Slovenia

SILVER-Justyna Kowalczyk, Poland

BRONZE-Alena Prochazkova, Russia

15K pursuit

GOLD-Justyna Kowalczyk, Poland

SILVER-Evgenia Medvedeva, Russia

BRONZE-Kristin Stoermer Steira, Norway

Team sprint, freestyle

GOLD-Russia

SILVER-Slovenia

Bronze – Sweden

30K classical

GOLD-Virpi Kuitunen, Finland

SILVER-Petra Majdic, Slovenia

BRONZE-Aino-Kaisa Saarinen, Finland

Relay

GOLD-Norway

SILVER-Finland

BRONZE-Russia

Men

15K freestyle

GOLD-Lukas Bauer, Czech Republic

SILVER-Petter Northug, Norway

BRONZE-Vincent Vittoz, France

Individual sprint, classical

GOLD-Ola Vigen Hattestad, Norway

SILVER-Emil Joensson, Sweden

BRONZE-John Kristian Dahl, Norway

30K pursuit

GOLD-Petter Northug, Norway

SILVER-Dario Cologna, Switzerland

Bronze – Lukas Bauer, Czech Republic

Team sprint

GOLD-Norway

SILVER-Sweden

BRONZE-Russia

50K classical

GOLD-Maxim Vylegzhanin, Russia

SILVER-Tobias Angerer, Germany

BRONZE-Jens Arne Svartedal, Norway

Relay

GOLD-Norway

SILVER-Russia

BRONZE-Germany

CURLING

Men

GOLD-Canada

SILVER-Great Britain

BRONZE-Norway

Women

GOLD-Canada

SILVER-Sweden

BRONZE-Switzerland

FREESTYLE SKIING

Men

Aerials

GOLD-Jia Zongyang, China

SILVER-Anton Kushnir, Belarus

BRONZE-Qi Guangpu, China

Moguls

GOLD-Alexandre Bilodeau, Canada

SILVER-Dale Begg-Smith, Australia

BRONZE-Alexandr Smyshlyaev, Russia

SkiCross

GOLD-Tomas Kraus, Czech Republic

SILVER-Chris Del Bosco, Canada

BRONZE-Michael Schmid, Switzerland

Women

Aerials

GOLD-Li Nina, China

SILVER-Evelyne Leu, Switzerland

BRONZE-Guo Xinxin, China

Moguls

GOLD-Jennifer Heil, Canada

SILVER-Hannah Kearney, United States

BRONZE-Heather McPhie, United States

SkiCross

GOLD-Ashleigh McIvor, Canada

SILVER-Ophelie David, France

BRONZE-Anna Holmlund, Sweden

FIGURE SKATING

Pairs

GOLD-Shen Xue and Zhao Hongbo, China

SILVER-Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Germany

BRONZE-Pang Qing and Tong Jian, China

Men

GOLD-Evgeni Plushenko, Russia

SILVER-Evan Lysacek, United States

BRONZE-Patrick Chan, Canada

Ice Dance

GOLD-Meryl Davis and Charlie White, United States

SILVER-Oksana Domnina and Maxim Shabalin, Russia

BRONZE-Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

Women

GOLD- Kim Yu-na, South Korea

SILVER-Mao Asada, Japan

BRONZE-Miki Ando, Japan

HOCKEY

Men

GOLD-Russia

SILVER-Canada

BRONZE-Sweden

Women

GOLD-Canada

SILVER-United States

BRONZE-Sweden

LUGE

Men

GOLD-Armin Zoeggeler, Italy

SILVER-David Moeller, Germany

BRONZE-Albert Demtschenko, Russia

Women

GOLD-Tatjana Huefner, Germany

SILVER-Natalie Geisenberger, Germany

BRONZE-Erin Hamlin, United States

Doubles

GOLD-Andre Florschuetz and Torsten Wustlich, Germany

SILVER-Christian Oberstolz and Patrick Gruber, Italy

BRONZE-Andreas Linger and Wolfgang Linger, Austria

NORDIC COMBINED

Individual normal hill

GOLD-Jason Lamy Chappuis, France

SILVER-Magnus Moan, Norway

BRONZE-Felix Gottwald, Austria

Individual large hill

GOLD-Billy Demong, United States

SILVER-Jason Lamy Chappuis, France

BRONZE-Eric Frenzel, Germany

Team event

GOLD-United States

SILVER-Germany

BRONZE-Norway

SHORT TRACK

Men

500

GOLD-Charles Hamelin, Canada

SILVER-Sung Si-Bak, South Korea

BRONZE-Francois-Louis Tremblay, Canada

1,000

GOLD-Lee Jung-Su, South Korea

SILVER-Apolo Anton Ohno, United States

BRONZE-Sung Si-Bak, South Korea

1,500

GOLD-Lee Jung-Su, South Korea

SILVER-Charles Hamelin, Canada

BRONZE-Lee Ho-Suk, South Korea

5,000 Relay

GOLD-South Korea

SILVER-Canada

BRONZE-United States

Women

500

GOLD-Wang Meng, China

SILVER-Kalyna Roberge, Canada

BRONZE-Zhao Nannan, China

1,000

GOLD-Wang Meng, China

SILVER-Katherine Reutter, United States

BRONZE-Zhou Yang, China

1,500

GOLD-Zhou Yang, China

SILVER-Lee Eun-Byul, South Korea

BRONZE-Sun LinLin, China

3,000 Relay

GOLD-China

SILVER-South Korea

BRONZE-Canada

SKELETON

Men

GOLD-Jon Montgomery, Canada

SILVER-Frank Rommel, Germany

BRONZE-Martins Dukurs, Latvia

Women

GOLD-Mellisa Hollingsworth, Canada

SILVER-Shelley Rudman, Great Britain

BRONZE-Marion Trott, Germany

SKI JUMPING

Normal Hill

Gold – Thomas Morgenstern, Austria

Silver – Wolfgang Loitzl, Austria

Bronze – Adam Malysz, Poland

Large Hill

Gold – Gregor Schlierenzauer, Austria

Silver – Janne Ahonen, Finland

Bronze – Wolfgang Loitzl, Austria

Team event

Gold – Austria

Silver – Finland

Bronze – Switzerland

SNOWBOARDING

Men

Halfpipe

GOLD-Shaun White, United States

SILVER-Iouri Podladtchikov, Switzerland

BRONZE-Kazuhiro Kokubo, Japan

Snowboardcross

GOLD-Pierre Vaultier, France

SILVER-Nate Holland, United States

BRONZE-Alberto Schiavon, Italy

Parallel Giant Slalom

GOLD-Jasey Jay Anderson, Canada

SILVER-Simon Schoch, Switzerland

BRONZE-Andreas Prommegger, Austria

Women

GOLD-Gretchen Bleiler, United States

SILVER-Kelly Clark, United States

BRONZE-Torah Bright, Australia

Snowboardcross

GOLD-Dominique Maltais, Canada

SILVER-Lindsey Jacobellis, United States

BRONZE-Maelle Ricker, Canada

Parallel Giant Slalom

GOLD-Fraenzi Maegert-Kohli, Switzerland

SILVER-Alena Zavarzina, Russia

BRONZE-Doris Guenther, Austria

SPEEDSKATING

Men

500

GOLD-Lee Kyou-Hyuk, South Korea

SILVER-Joji Kato, Japan

BRONZE-Tucker Fredricks, United States

1,000

GOLD-Shani Davis, United States

SILVER-Mark Tuitert, Netherlands

BRONZE-Lee Kyou-Hyuk, South Korea

1,500

GOLD-Shani Davis, United States

SILVER-Denny Morrison, Canada

BRONZE-Chad Hedrick, United States

5,000

GOLD-Sven Kramer, Netherlands

SILVER-Enrico Fabris, Italy

BRONZE-Ivan Skobrev, Russia

10,000

GOLD-Sven Kramer, Netherlands

SILVER-Bob de Jong, Netherlands

BRONZE-Havard Bokko, Norway

Team Pursuit

GOLD-Netherlands

SILVER-Italy

BRONZE-Canada

Women

500

GOLD-Jenny Wolf, Germany

SILVER-Wang Beixing, China

BRONZE-Annette Gerritsen, Netherlands

1,000

GOLD-Christine Nesbitt, Canada

SILVER-Annette Gerritsen, Netherlands

BRONZE-Monique Angermueller, Germany

1,500

GOLD-Christine Nesbitt, Canada

SILVER-Kristina Groves, Canada

BRONZE-Ireen Wust, Netherlands

3,000

GOLD-Martina Sablikova, Czech Republic

SILVER-Stephanie Beckert, Germany

BRONZE-Ireen Wust, Netherlands

5,000

GOLD-Martina Sablikova, Czech Republic

SILVER-Kristina Groves, Canada

BRONZE-Stephanie Beckert, Germany

Team Pursuit

GOLD-Canada

SILVER-Germany

BRONZE-Netherlands

For more on this story, please visit TeamUSA.org

Posted on: January 31, 2010
2018 stanton-company.com | 4223 Glencoe Avenue, Suite A210, Marina Del Rey, CA 90292 | 310.305.7800 | email us